Perseidy nad Lukovou – kostel duchů 5.8.2022

kostel LukovaZajímáte se o astronomii a tajemná místa? Tak právě pro vás je připravené jedno netradiční astronomické pozorování v obci Luková v Manětínské oblasti tmavé oblohy. Kde za jasné noci budeme dovezenou astronomickou technikou pozorovat nejenom objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou hvězdokupy, mlhoviny a galaxie, ale v průběhu večera budete mít možnost navštívit i jedno z deseti nejstrašidelnějších míst světa a to kostel sv. Jiří ze 14. století, v němž se nacházejí sochy, které na řadu návštěvníků působí tajemným dojmem.

Zvečera se zaměříme na pozorování měsíčních kráterů nebo na planetu Saturn, která by se měla vyhoupnout nad obzor po 22h a pak druhé půlce noci na pozorování deepsky objektů. Těšit se snad můžeme i na Slzy svatého Vavřince, které jsou veřejnosti známé spíše jako meteorický roj Perseid, který v tu dobu bude již zářit na noční obloze.

Akce je samozřejmě zcela zdarma a je vhodná i pro (zvídavé) děti. Meteory se pozorují bez dalekohledu, vezměte si proto lehátko nebo karimatku. Nezapomeňte se teple obléci a vzít si termosku s čajem či kávou, jasné noci mohou být velmi chladné, případně i teplou deku. Pokud možno se vybavte baterkou s červeným světlem (vhodné je zadní světlo na kolo nebo obyčejná baterka překrytá červenou fólií), abyste nerušili ostatní. Používání bílého světla (např. v mobilu) je při sledování hvězd nevhodné! Těšíme se na Vás.

Na místě bude možnost teplého i studeného občerstvení a také opékání buřtů. Kostel bude přístupný 5.8. od 20:00 do 1:00. Interiér kostela bude nasvícen svíčkami a reflektory a navíc doplněn reprodukovanou hudbou. Více informací a aktuality o akci najdete ve Facebookové události. Pro lepší orientaci na místě využijte tuto mapu.

Parkujte prosím na vyznačeném parkovišti!