Pozorovací stanoviště

Tmavou oblohu na Manětínsku si můžete užít jak s dalekohledem, který vám odhalí objekty hlubokého vesmíru, ve městech skryté za clonou světelného smogu, tak i bez speciálního vybavení, pouhýma očima. Můžete se vydat po Mléčné dráze nebo stopách starověkých souhvězdí, pátrat v záplavě hvězd po některé z jasných planet, nebo sledovat meteory - padající hvězdy. Nabízíme vám několik tipů na místa vhodné ke sledování noční oblohy nebo třeba jen k pohledu do noční krajiny.

045

Vyhlídka u kapličky ve Vladměřicích

Místo nabízí krásný pohled do členité krajiny stolových hor v okolí Manětína. Na jaře a v létě jsou zde k vidění neopakovatelné západy Slunce. Máte-li cestu kolem, zastavte se!

Dostupnost  na kole, autem
Bus Manětín,Vladměřice

Letiště Manětín

Zpevněná plocha nevyužívaného letiště nad Manětínem. Pohled na oblohu trochu ruší světlo z Manětína, ale pokud se nacházíte právě v Manětíně, vydejte se podívat na noční oblohu právě sem. Vhodné po pozorovatele s dalekohledem nebo astrofotografy.

Dostupnost pěšky, na kole, autem
Bus Manětín

Umíř

Tajuplné místo uprostřed lesů v přírodním parku Manětínská na místě zaniklé obce Umíř. Můžete zde přenocovat v bivakovacím přístřešku a k dispozici je zde i ohniště. Historií lokality vás provede naučná stezka, po setmění se můžete zaposlouchat do zvuků noční přírody a obdivovat oblohu plnou hvězd.

Dostupnost pěšky, na kole
Bus Nečtiny; Úněšov,Štipoklasy; Krsy,Trhomné

Krašov - pod vysílačem

Místo se nachází na vrchu kopce nedaleko druhé nejvyšší stavby v ČR, vysílače Krašov. Nabízí tmavou oblohu a velmi dobrý rozhled, je vhodné jako pozorovací stanoviště pro majitele hvězdářských dalekohledů a astrofotografy. Možnost parkování. Navštivte také Velké sluneční hodiny, které se na místě nacházejí.

Dostupnost na kole, autem
Bus Bezvěrov

Třebounský a Branišovský vrch

Nejvýše položené místo v Manětínské oblasti tmavé oblohy (>800m) s pozůstatky astronomické observatoře A. M. Davida (naučná stezka). Patří k nejtmavším lokalitám v oblasti, na obou vrcholech jsou turistická odpočívadla. Na podzim a v zimě vrchlky občas vystupují nad inverzi, v zimě zde bývá vzhledem k nadmořské výšce větší množství sněhu.

Dostupnost pěšky, na kole
Bus Toužim,Třebouň

Lažany

Vyhlídka nad vsí Lažany nabízí pohled na severní část Manětínské oblasti a samozřejmě tmavou oblohu. Vhodné stanoviště pro pozorovatele s dalekohledem.

Dostupnost pěšky, na kole, autem
Bus Štědrá,Lažany

Tobolka (U Kotanče)

Rozcestí mezi vískami Stvolny a Kotaneč, nedaleko Rabštejna. Dobrý rozhled všemi směry, možnost parkování. Vhodné místo pro pozorovatele s dalekohledem.

Dostupnost pěšky, na kole, autem
Bus Manětín,Stvolny

Polínský vrch

Kopec nedaleko obce Krsy, v místě bývalého lomu skalní stěna. Vrchol byl osídlený již v pravěku, dnes je částečně porostlý křovinami a výhled do krajiny je možný jen z několika míst.

Dostupnost pěšky, na kole.
Bus  Krsy